ایران دیابت - یک کارشناس مصرف منطقی دارو در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برخی داروها مانند داروهای ضدفشارخون و ایدز می‌توانند منجر به ایجاد دیابت و یا تشدید قندخون شوند.

دکتر مجید حنیفه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مصرف برخی داروها می‌تواند باعث ایجاد دیابت و یا تشدید قندخون در افراد شود بنابراین دیابتی‌ها باید با احتیاط فراوان آنها را مصرف کنند.

وی افزود: مهمترین داروهایی که می‌تواند در ایجاد و تشدید قندخون نقش داشته باشند، شامل کورتیکواستروئیدها به ویژه دگزامتازون، داروهای ضدجنون مانند الانزاپین، برخی از داروهای ضدایدز، داروهای سوکوبگر سیستم ایمنی «سیکلوسپورین، تاکرولیموس نیاسین»، داروهای ضدفشارخون مانند هیدروکلروتیازید، پروپرانولول، آتنولول، متوپرولول و فنی‌تویین است.

این کارشناس مصرف منطقی دارو یادآور شد: دیابت یک بیماری مزمن است که با کمبود نسبی یا نبود انسولین، هورمون تنظیم‌کننده قندخون در بدن مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: مشخصات بالینی این بیماری شامل عدم تحمل به گلوکز و بالا رفتن قندخون، اختلال در سوخت‌وساز چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن و ... است به طوریکه تداوم این اختلالات در طولانی‌مدت می‌تواند موجب بروز عوارض چشمی، کلیوی، عصبی، عروقی و ... شود.

وی افزود: مصرف منظم داروهای پایین‌آورنده قندخون می‌تواند در رفع این اختلالات و پیشگیری از بروز عوارض احتمالی نقش بسیار موثری داشته باشد.

این کارشناس مسمومیت‌های دارویی گفت: برای تشخیص دیابت وجود علائمی نظیر پرادراری، پرنوشی و کاهش وزن غیرعمومی بدون علت مشخص به همراه قندخون تصادفی بالاتر یا تصادفی 200 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر یکی از شروط تایید این بیماری است.

وی عنوان کرد: قندخون ناشتای بالاتر یا مساوی 126 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر از علائم دیگر ابتلا به دیابت است به طوریکه منظور از ناشتا، عدم دریافت کالری برای مدت 8 ساعت است.

وی اضافه کرد: همچنین تست تحمل گلوکز خوراکی مختل بدین صورت که اگر در فردی بالغ قندخون دو ساعت بعد از مصرف 75 گرم گلوکز حل شده در آب، بالاتر یا مساوی 200 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر شود از روش های دیگر اثبات دیابت در بیماران است.

حنیفه اظهار کرد: در بیماران با دیابت "تیپ یک" دریافت دارو ضروری بوده و داروی انتخابی برای این گروه از بیماران انسولین است در حالیکه در بیماران با دیابت "تیپ دو" در صورتی‌که فرد با تغییر شیوه زندگی خویش از راه اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی بهبود نیابد، نیاز به داروهای خوراکی پایین‌آورنده قندخون پیدا می‌کند و در صورت عدم کنترل بیماری با این داروها در نهایت نیازمند تجویز انسولین می‌شود.

حنیفه درخصوص دیابت بارداری تصریح کرد: نخستین اقدام در پیشگیری از دیابت بارداری تغییر شیوه زندگی در زمینه‌های تغذیه و ورزش از راه اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی است که در  صورت نیاز توسط پزشک دارو تجویز می‌شود.