اندازه گیری قندخون
برای اندازه‏ گیری قندخون راه‏ های مختلفی وجود دارد. اطلاع از میزان قندخون از سه روش معمول انجام می‏شود:
1- تست قندخون با دستگاه
2- اندازه ‏گیری از طریق کتون و قند در ادرار
3- تشخیص از طریق آزمایش خون

1. طریقه‏ استفاده از دستگاه تست قندخون

بطور کلی نحوه استفاده از دستگاه‏های تست قندخون تقریبا مشابه هم هستند، با این حال جهت آموزش و بکارگیری، همراه دستگاه دفترچه راهنمای فارسی و CD آموزشی قرارداده شده است. اما رعایت نکاتی، می‏تواند در اندازه‏گیری دقیق‏تر قندخون کمک کند. توصیه‏هایی ویژه‏ای که باید مورد توجه قرار گرفت:

1-   قبل از هر آزمایش دستانتان را با آب و صابون شسته و خشک نمایید و هیچگاه از پنبه و الکل جهت شستشوی دست و تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید.

2-   در صورتی که دستگاه شما قابلیت اتوکدینگ ندارد و بایستی کدگذاری شود، باید هر بار که نوار را داخل دستگاه می‏گذارید دقت نمایید که کد دستگاه و نوار یکسان باشد. (کد نوار بر روی قوطی چاپ شده است)

3-   لطفا نوار را از سمت فلش داخل دستگاه قرار دهید و دقت نمائید که ناخن‏های شما آسیب به نوار نرساند.

4-   دقت نمائید بعد از برداشتن نوار تست از داخل قوطی فورا درب قوطی را ببندید تا نوارهای دستگاه با کیفیت خوب و ماندگاری بالا بماند و حساسیت و دقت آن‏ها کم نشود.

5-   نوار تست قندخون یکبار مصرف می‏باشد و از استفاده مجدد اکیدا خودداری فرمائید.

نتایج تست:

اگر نتیجه‏ آزمایش قندخون شما بطور نامتعادلی بالا یا پایین باشد، تست را با یک نوار تست جدید تکرار کنید. چنانچه اگر دستگاه جواب تست قندخون شما را پایین‏تر از 60 mg/dl و یا بیشتر از 240 mg/dl نشان دهد. آزمایش را دوباره تکرار کنید. اگر برای بار دوم نیز جواب فوق را به دست آورید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.


2. کتون

 وجود کتون در ادرار نشان می‌دهد که بدن شما در حال مصرف چربی برای تولید انرژی است و در حال حاضر نمی‌تواند از قند استفاده کند. اگر مقدار کتون ادرارتان بسیار افزایش یابد؛ باید در بیمارستان بستری شوید. بنابراین هر زمان به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و یا آنفولانزا مبتلا شدید به طور مکرر ادرار خود را از نظر کتون آزمایش کنید. آزمایش کتون ادرار با استفاده از نوار های تست کتون انجام می شود. به این صورت که شما نوار را وارد ظرف ادرار تازه خود می کنید و بعد از گذشت چند ثانیه (معمولاً 15ثانیه) و تغییر رنگ نوار، از روی مقایسه آن با رنگ های استانداردی که در دیواره شیشه محتوی نوارها آورده شده اند می توانید مقدار کتون کتون ادرار خود را به صورت تقریبی (کم، متوسط و زیاد) حدس بزنید. هنگام استفاده از نوار تست کتون به تاریخ انقضای آن توجه کنید و این نکته را نیز درنظر بگیرید که پس از باز شدن در بسته، حداکثر 6 ماه زمان دارید تا مصرف کنید، در غیر صورت ممکن است نتایج آزمایش‏ها با خطا مواجه باشند.

آزمایش قند در ادرار:

زمانی که مقدار قندخون شما افزایش یابد، کلیه ها دیگر نمی‏توانند مقادیر تصفیه شده آن را باز جذب نمایند و در نتیجه در ادرار قند دیده می‌شود. یکی از مشکلاتی که در آزمایش قند ادرار وجود دارد این است که آستانه‏ای که کلیه‏ها می‏توانند تا آن حد، قندی که در کلیه‏ها تصفیه می شود را باز جذب نمایند در افراد مختلف، تفاوت می‏کند. بعضی از افرادی که به دیابت مبتلا نیستند دارای آستانه پایینی هستند و بنابراین در آزمایش ادرار آن‏ها قند دیده می‏شود.  آزمایش قند ادرار، دقّت اندازه‌گیری قندخون را ندارد. فقط زمانی قند ادرار را آزمایش کنید که اندازه‌گیری قند خون ممکن نیست.

نحوه استفاده از نوارهای تست قند ادرار نیز همانند نوار تست کتون بسیار راحت می‏باشد. بدین صورت که با ریختن ادرارتان در یک ظرف و فرو کردن نوار مخصوص آزمایش، این کار را انجام دهید. بعد از چند لحظه، تغییر رنگی در نوار آزمایش پدید می‌آید که براساس آن می‏توان مشخص نمود که آیا در ادرار قند وجود دارد یا خیر. برای اینکه آزمایش به طرز صحیحی انجام شود باید از ادرار تازه استفاده نمود. این امر بخصوص وقتی می‌خواهید صبح‏ها که از خواب بیدار می‏شوید آزمایش را انجام دهید حائز اهمیت است، زیرا ادراری که صبح‏ها در مثانه وجود دارد، طی چندین ساعت در مثانه جمع شده است. شما ابتدا باید ادرار نموده و مثانه‏تان را کاملاً خالی نمائید. سپس بعد از نیم ساعت دوباره ادرار کرده و آن را آزمایش نمایید.


3. تشخیص از طریق آزمایش خون

آزمایش خون یکی دیگر راه های آگاه شدن به بیماری دیابت است. در ادامه این نوع آزمایشات توضیح داده شده است. آزمایش باید در یک مرکز بهداشتی (مانند دفتر دکتر یا آزمایشگاه) انجام شود. اگر دکتر شما تعیین کند که سطح قندخون شما بسیار بالا است یا اگرعلائم کلاسیک قندخون بالا علاوه بر یک آزمایش مثبت درشما وجود داشته باشد، ممکن است پزشک تشخیص دهد نیاز به آزمایش دیگری نباشد.

آزمایش هموگلوبین A1C:

آزمایش هموگلوبینA1C میانگین قندخون شما را برای 2 تا 3 ماه گذشته اندازه‏گیری می‏کند. مزیت آزمایش هموگلوبین A1C این است که می‏توان مشکلاتی مانند قندخون بالای بعد از غذا و یا در طول شب را که گاهی اوقات توسط اندازه‏گیری با دستگاه تست قندخون تشخیص داده نمی‏شود، به خوبی شناسایی کند.همچنیناین آزمایش به شما و پزشک معالج‏تان نشان می‏دهد که برنامه درمان و کنترل دیابت شما تا چه حد موفقیت آمیز بوده است. در واقع این آزمایش بهترین وسیله برای ارزیابی بلند مدت قندخون طی 4-3 ماه اخیر است.دیابت دریک آزمایش A1C زمانی تشخیص داده شده است که نتیجه آزمایش بزرگتر یا مساوی با 6.5% باشد.

نتیجه آزمایش A1C

پایین تر از 5.7%

نرمال

6.4% تا 5.7%

پیش دیابت

6.5% یا بیشتر

دیابت

 

آزمایش قندخون ناشتا (FPG):

این آزمایش میزان قندخون ناشتا را اندازه گیری می کند. ناشتا بدین معنی است که حداقل تا 8 ساعت قبل از آزمایش خوردن و آشامیدن (به جزء آب) ممنوع است. این آزمایش معمولا اول صبح و قبل از صرف صبحانه انجام می شود. اگر نتیجه آزمایش ناشتا بزرگتر یا مساوی 126 mg/dl باشد، دیابت تشخیص داده می‏شود.

نتیجه آزمایش FPG

پایین تر از 100 mg/dl

نرمال

125 mg/dl تا 100 mg/dl

پیش دیابت

126 mg/dl یا بیشتر

دیابت

 

تست تحمل گلوکز خوراکی یا به اختصار OGTT

آزمایش OGTT یک آزمایش دو ساعته است که میزان قندخون شما را قبل و 2 ساعت بعد از نوشیدن نوشیدنی شیرین خاصی کنترل می‏کند. این آزمایش روند گلوکز بدن شما را به پزشک می‏گوید.

نتیجه آزمایش OGTT

پایین تر از 140 mg/dl

نرمال

199 mg/dl تا 140 mg/dl

پیش دیابت

200 mg/dl یا بیشتر

دیابت

 

آزمایش گلوکز پلاسما رندوم :

پزشک شما بدون توجه به زمان خوردن آخرین وعدۀ غذایی شما ،قند خون‏تان را اندازه می‏گیرد.این آزمایش همراه با علائم و نشانه‏های دیگر می‏تواند تنها در تشخیص دیابت، نه برای تشخیص پیش دیابت استفاده شود.


QR code

Recently Viewed

No products

منو