فشار خون بالا

متاسفانه امروزه فشارخون بالا یکی از بیماری‏ های شایع در بین مردم دنیا، بخصوص مردم کشورمان ایران شده است. آمارها نشان می‏دهد تقریبا 54 درصد مردم ایران به این بیماری مبتلا هستند. این یعنی از هر دو ایرانی یک نفر به فشارخون بالا مبتلاست! نکته‏ قابل ذکر دیگر این است که از بین 3 نفر فرد مبتلا به بیماری دیابت، 2 نفر از آن‏ها به فشارخون بالا دچار هستند که این خود جای تامل دارد و اهمیت توجه به فشارخون بالا در رابطه با دیابت و خطر ابتلا به آن را می‏رساند. وقتی فشار خون بالا است، قلب شما باید سخت کار کند که در این حالت خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات افزایش می ‏یابد. فشارخون بالا با ایجاد تغییر در شیوه‏ سبک زندگی، قابل درمان و کنترل است.


فشارخون چیست؟

فشارخون، نیروی جریان خون یا مقدار فشاری که خون به دیواره‏ ی رگ ها وارد می‏کند. برای آگاهی از میزان فشارخون بایستی از دستگاه فشارسنج استفاده کرد. هنگامی که قلب به طور فعال مى تپد، خون را به داخل رگ ها منتقل می‏کند. این تخلیه پویاى خون به درون شریان‏ها موجب افزایش فشار داخل شریان‏ها می‏شود. فشارخون بالا در طول انقباض قلبی فعال، فشار خون سیستولیک نامیده می شود.فشار خون سیستولیک “طبیعی” زمانی که یک فرد آرام نشسته ۱۲۰ میلی‏متر جیوه یا کمتر است. پس از اینکه انقباض قلب به پایان رسید ، بطن‏های قلب بطور شگفت انگیزی آرام می‏شوند تا براى انقباض بعدى آماده شوند. این دوره آرام سازی بطنی دیاستول نامیده می‏شود و فشار خون در دوران دیاستول ، فشار خون دیاستولیک نامیده می‏شود . فشار خون دیاستولیک طبیعی در طول استراحت آرام ۸۰ میلی متر جیوه یا کمتر است.

اعدادی که در یک دستگاه فشارسنج نمایش داده می‏شود بیانگر حالات زیر است:

حالات

سیستول (عدد بالا)

دیاستول (عدد پایین)

فشارخون مطلوب

کمتر از 120

کمتر از 80

در معرض فشارخون بالا

139 – 120

89 – 80

فشارخون بالا

بالای 140

بالای 100

وقتی فشار خون بالا است، خطر ابتلا به بیماری‏های قلبی و دیابت افزایش می‏یابد، قلب شما باید سخت کار کند. همچنین فشار خون بالا باعث افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات چشم و بیماری‏های کلیوی می‏شود.فشارخون بالا یک مشکل اساسی است که بدون درمان و تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما از بین نخواهد رفت. شما همیشه باید از وضعیت فشارخون خود آگاه باشید، درست همان‏طور که از قد و وزن خود آگاهید. داشتن یک دستگاه فشارسنج مناسب در منزل یا محل کار، این امکان را برای شما میسر می‏کند که از وضعیت فشارخون خود مطلع شوید.


از کجا بدانیم که فشارخون بالا داریم؟

فشارخون بالا یک بیماری خاموش است. شما نمی‏دانید به آن مبتلا هستید یا خیر، مگر با اندازه‏گیری منظم توسط دستگاه‏های مراقبت سلامت مانند دستگاه فشارسنج که فشارخون شما را کنترل کند. همچنین شما می‏توانید با مراجعه به پزشک و یا مراکز درمانی، وضعیت فشارخون خود را چک کنید. استفاده از دستگاه‏های فشارسنج راهی آسان، مطمئن و مقرون به صرفه هستند.


در خصوص فشارخون بالا، چه اقداماتی باید انجام داد؟

در اینجا چند نکته ساده برای کمک به کاهش فشارخون شما وجود دارد که به آن اشاره می‏کنیم:

  • تهیه یک برنامه درمان که برای شما مناسب است، در این خصوص می‏توانید با پزشک خود مشورت کنید یا از مشاوران ما در ایران‏دیابت به صورت کاملا رایگان کمک بگیرید.
  • خوردن نان سبوس‏دار، حبوبات و غلات مناسب
  • به جای استفاده از نمک برای غذاهای طعم‏دار، گیاهان و ادویه ‏ها را امتحان کنید.
  • مشخصات غذای خود را کنترل کنید و غذاهای حاوی کمتر از 400 میلی‏گرم سدیم در هر وعده را انتخاب کنید.
  • کاهش وزن یا اقدام برای جلوگیری از افزایش وزن
  • عدم مصرف مشروبات الکلی و ترک مصرف دخانیات
  • داروهای مرتبط با فشارخون را با هماهنگی پزشک مصرف کنید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو