عوارض پوستی ناشی از دیابت

دیابت می تواند بر تمام قسمت های بدن، از جمله پوست تاثیر بگذارد. در واقع، مشکلات پوستی گاهی اولین نشانه ای است که فرد مبتلا به دیابت با آن مواجه می شود. خوشبختانه بیشتر عوارض مربوط به پوست را می توان پیشگیری و یا به راحتی درمان کرد، اگر زود تشخیص داده شوند.برخی از این مشکلات، مشکلات پوستی است که هر کسی به غیر از افراد دیابتی نیز می تواند داشته باشد، اما افراد مبتلا به دیابت راحت تر به این مشکلات و عوارض دچار می شوند. عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی و خارش بخشی از این عوارض است. ولی بعضی بیماری های پوستی بیشتر یا فقط مختص به افراد مبتلا به دیابت هستند. این بیماری های پوستی شامل  درماتوفیت (نوعی قارچ پوستی)، نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم (Necrobiosis lipoidica diabeticorum)، تاول های دیابتی و eruptive xanthomatosis (نوعی بیماری پوستی) می شوند.


شرایط عمومی پوست

چند نوع عفونت باکتریایی در افراد مبتلا به دیابت وجود دارد:

  • عفونت غدد لنفاوی یا اصطلاحا Styes
  • جوش زدن
  • عفونت های فولیکول مو
  • عفونت های عمیق در بافت زیر پوست
  • عفونت های ناخن

بافت التهابی معمولا گرم، متورم، قرمز رنگ و دردناک است. چندین ارگانیزم متفاوت می توانند عفونت را ایجاد کنند، شایعترین آنها باکتری های استافیلوکوک است و که استاف نیز نامیده می شود.(Staphylococcus)

قبلا عفونت های باکتریایی به خصوص در افراد مبتلا به دیابت خطرناک بودند. اما امروزه با استفاده از آنتی بیوتیک ها و روش های بهتر کنترل قند خون، این خطر بسیار کم شده است. اما حتی افراد مبتلا به دیابت عفونت های باکتریایی بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند. پزشکان معتقدند افرادی که مبتلا به دیابت هستند، می توانند شانس خود را از این عفونت ها با تمرین مراقبت از پوست خوب کاهش دهند. اگر فکر می کنید که عفونت باکتریایی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت های قارچی

عفونت قارچی مبتلایان به دیابت اغلب از نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ مانند مخمر می تواند خارش را در پوست ایجاد و شبیه خارش نیش حشرات کوچک رنگ پوست را احاطه و قرمز کند. این عفونت ها اغلب در قسمت های گرم و مرطوب پوست رخ می دهند. مناطقی مانند زیر سینه ها، اطراف ناخن، بین انگشتان پا، گوشه های دهان، زیر پوست (در مردان نادر است) و در زیر بغل و کشاله ران بیشتر مشاهده می شود. عفونت های قارچی عادی عبارتند از خارش ژوک، قارچ پای ورزشکار، قارچ خوراکی و عفونت واژن که باعث خارش می شود.

خارش

خارش موضعی اغلب ناشی از دیابت است. این می تواند ناشی از عفونت مخمر، پوست خشک یا گردش خون ضعیف باشد. وقتی گردش خون ضعیف باعث خارش ایجاد می شود و ممکن است قسمت های کم چربی و قسمت های پایینی پاها را تحت تاثیر قرار بدهد شما ممکن است بتوانید خارش خود را درمان کنید. می توانید از صابون ملایم یا مرطوب کننده استفاده کنید و بعد از حمام کردن، از کرم پوست استفاده کنید.


مشکلات و بیماری های پوستی مربوط به دیابت

بیماری آکانتوزیس نگریکان (Acanthosis Nigricans)

این نوع ناراحتی پوستی وضعیتی است که در ناحیه گردن، زیر بغل و کشاله ران ظاهر می شود. گاهی اوقات نیز در دست، آرنج و زانو رخ می دهد.
این بیماری پوستی معمولا برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند بوجود می آید. بهترین درمان کاهش وزن است. مصرف بعضی از کرم ها نیز می توانند به بهبود نقاط کمک کنند.

درموپاتی دیابتی (Diabetic Dermopathy)

دیابت می تواند تغییراتی در رگ های خونی کوچک ایجاد کند. این تغییرات می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی به نام درموپاتی دیابتی شود.درموپاتی بصورت عارضۀ گرد یا بیضی شکل براقی بروی پوست نازک نواحی قدامی و پائینی پاها بصورت لکه های قرمز ظاهر شده که با اسکارهای قهوه ای رنگ خوب می شود . این نواحی غالباً سبب ایجاد خارش یا سوزش یا آسیب دیگری برای فرد نمی شوند و درمان طبی خاصی نیاز ندارد.

نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم  Necrobiosis Lipoidica Diabeticorum

بیماری دیگری که ممکن است ناشی از تغییرات در رگ های خونی باشد، نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم یا NLD نامیده می شود.این بیماری بافت همبند پوست است که در آن کلاژن تجزیه شده  و دیواره ی رگهای خونی در آن  ضخیم می شود  و رسوبات چربی در عروق تشکیل می گردد. بیش از نیمی از افراد مبتلا به نکروبیوزیس لیپوئیدیکا به دیابت  مبتلا هستند و اکثر آنها وابسته به انسولین می باشند. NLDدر میان زنان بیش از مردان رخ می دهد وهمچنین در میان افرادیکه سابقه ی فامیلی ابتلا به دیابت  دارند یا درمعرض خطر ابتلا به دیابت هستند، مشاهده می گردد. علت بروز NLDناشناخته است اما بسیاری از دانشمندان بالا بودن مداوم  قندخون را علت بروز آن می دانند.

  NLDبا راش های قرمز آغاز می شود و نهایتاً به  محل زخم  براقی با مرزی  بنفش و مرکزی زرد  تبدیل می شود، دراین بیماری عروق خونی از زیر پوست  دیده می شوند. این زخم ها می توانند بصورت  ضایعات تکی یا چند تایی مشاهده شوند که معمولاً بروی  پاها بخصوص ساق پا مشاهده می شوند این ضایعات می توانند همچنین بروی شکم ، پوست سر یا بازو ایجاد شوند. این ضایعات می توانند  همراه با خارش بوده و دردناک باشند و به زخم های بازی تبدیل شوند اما در برخی افراد هیچ علامتی بجز دانه های  قرمز رنگ مشاهده  نمی شود. افراد مبتلا به NLD  می توانند دوره هایی بدون وجود  این ضایعات پوستی را سپری کنند و سپس دوره هایی که تعداد این ضایعات بصورت فزاینده ای در پوست  ظاهر شود. بنظر می رسد  این ضایعات در زمانهای تصادفی شعله  ور می شوند.

 برای این عارضه ی پوستی یک نوع درمان برای همه ی افراد موثر نیست دربرخی افراد  استفاده ی موضعی از کرم کورتیزون موثر است  درحالیکه  در برخی دیگر تزریق کورتیزون  موثر می باشد . آسپیرین بچه و رقیق کننده های دیگر خون مانند Trentalکه موجب تحریک  گردش خون می شوند یکی از درمانهای رایج برای این بیماری هستند. درمواد حاد، قرص پردنیزولون (استروئید) می تواند موثر باشد. چنانچه آسیب یا ضربه ای موجب ایجاد زخم درآن ناحیه شود شما  باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. درمان با نور ماوراء بنفش درطول  دوره ی فعال بیماری می تواند موثر باشد.

حساسیت های پوستی

واکنش های به حساسیت پوست در پاسخ به داروها، مانند انسولین یا قرص های دیابت رخ می دهد. اگر فکر می کنید حساسیت به دارو دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

تاول ها یا جوش های دیابتی

به ندرت، افرادی که مبتلا به دیابت میشوند، جوش یا تاول دارند. جوش های دیابتی می توانند بر روی دست ها، پا و یا انگشتان دست و پا، رخ می دهند. این زخم ها مانند سوزش پلک ها و اغلب در افراد مبتلا به دیابت نوروپاتی رخ می دهد.ممکن است این جوش ها ممکن است گاهی بزرگ شوند و اطراف آن قرمز نباشند، اما بدون درد هستند. آنها معمولا در طول حدود سه هفته و بدون زخم، بهبود می یابند. تنها درمان این است که سطح قند خون را تحت کنترل قرار دهید.

اروپتیو اگزانتوماتوزیس (Eruptive xanthomatosis)  

این بیماری پوستی یکی دیگر از بیماری های ناشی از دیابت است و زمانی شکل می گیرد که قند خون تحت کنترل نبوده و مقدار تری گلیسرید بیمار بسیار بالا باشد. مقاومت شدید بدن به انسولین، پاکسازی چربی را از خون مشکل می کند. افزایش زیاد چربی خون باعث پانکرانیت ( التهاب پانکراس) می شود. در این بیماری برجستگی های کوچک براق و زرد رنگی در پوست ایجاد می شود. این برجستگی های کوچک بوسیلۀ هالۀ قرمز رنگی همراه با خارش احاطه شده اند و غالباً در ناحیۀ صورت و باسن  و گاهی در قسمت پشت بازو و رانها دیده می شوند. درمان این عارضه کنترل میزان چربی خون است که در این صورت این نقاط نیز ناپدید می شوند. در صورت بالا بودن چربی خون علاوه بر کنترل رژیم غذایی می توانید از داروهای پائین آورندۀ چربی خون طبق دستور پزشک استفاده نمایید.

Digital Sclerosis اسکلروز دیجیتال

ضایعۀ پوستی که در آن پوست دست و انگشتان دست و پا  ضخیم ، واکسی و سخت می شود و گاهی سختی بندهای انگشتان را نیز سبب می شود. بهترین درمان این ضایعه مصرف داروهای پائین آورندۀ قندخون بیمار است. استفاده از لوسیونها و مرطوب کننده ها نیز می تواند سبب نرمی پوست شود. حدود یک سوم افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است به این وضعیت دچار شوند. تنها درمان این است که سطح قند خون را تحت کنترل قرار دهید.
رش های حلقوی منتشر  Disseminated Granuloma Annulare

این مشکل پوستی کاملاً بصورت یک حلقۀ مشخص یا یک ناحیۀ قوسی شکل بروی پوست ظاهر میشود. اینگونه رش های پوستی غالباً بروی انگشتان و گوش ها ایجاد می شود اما می تواند بروی قفسۀ سینه یا شکم نیز ظاهر شود. این رش ها می توانند برنگ قرمز، قرمز قهوه ای یا برنگ پوست باشند و به درمان دارویی احتیاجی ندارند، اما گاهی اوقات داروهای موضعی استروئیدی نظیر هیدروکوتیزون می تواند به بهبود آنها کمک کند.


QR code

Recently Viewed

No products

منو