عوارض چشمی

شما ممکن است شنیده باشید که دیابت باعث مشکلات چشم و حتی منجر به کوری شود. خطر ابتلا به نابینایی در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، بیشتر از افراد بدون دیابت است. اما اکثر افراد مبتلا به دیابت دارای اختلالات جزئی چشم هستند.با معاینات منظم، می توانید مشکلات جزئی مربوط به چشم را رفع کنید و اگر مشکلی بزرگی هم ایجاد شد، درمان هایی وجود دارد که اغلب به خوبی کار می کنند، اگر شما آنها را به سرعت شروع کنید.

بینش چشم

برای درک آنچه در اختلالات چشم اتفاق می افتد ، به چگونگی عمل چشم می پردازیم. چشم یک توپ پوشیده شده با یک غشای بیرونی سخت است. پوشش در جلو روشن و منحنی است. این ناحیه منحنی قرنیه است که نور را در حین محافظت از چشم متمرکز می کند.پس از عبور نور از طریق قرنیه، آن را از طریق یک محفظه عبور می کند و سپس از طریق یک لنز تمرکز می کند. در نهایت، نور از طریق یک مجرای مایع پر شده در مرکز چشم عبور می کند و به پشت چشم (شبکیه) ضربه می زند.

شبکیه تصاویر را ثبت می کند و این تصاویر را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند که مغز آنها دریافت و رمزگشایی می کند.یکی از قسمت های شبکیه برای دیدن جزئیات دقیق است.این ناحیه کوچک که بیش از حد دقت دارد، ماکولا نامیده می شود. عروق خونی پشت شبکیه تغذیه ماکولا است.

گلوکوم یا آب سیاه (Glaucoma)

افراد مبتلا به دیابت 40٪ بیشتراز افراد بدون دیابت از گلوکوم (آب سیاه) رنج می برند. هرچه که افراد دچار دیابت هستند، گلوکوم شایع تر است. خطر با سن نیز افزایش می یابد. گلوکوم هنگامی رخ می دهد که فشار در چشم ایجاد می شود.فشار عصبی که خون را به شبکیه و عصب بینایی منتقل می کند.
بینایی به تدریج به دلیل فشار و آسیب به شبکیه و عصب کم می شود. درمان های مختلفی برای گلوکوم وجود دارد. برخی از داروها برای کاهش فشار در چشم استفاده می کنند و در برخی دیگر باید جراحی انجام شود.

آب مروارید

در بسیاری از افراد بدون دیابت، آب مروارید را بوجود می آید، اما افراد مبتلا به دیابت 60 درصد احتمال ابتلا به این بیماری چشم را افزایش می دهند.افرادی که مبتلا به دیابت هستند تمایل دارند که آب مروارید را در سن جوانتر دریافت کنند و سریعتر از پیشرفت آن جلوگیری کنند.
برای کمک به مقابله با آب مروارید خفیف، ممکن است مجبور باشید از عینک های آفتابی و یا از عینک های مخصوص استفاده کنید.آب مروارید به طور چشمگیری با بینایی تداخل دارد. پزشکان معمولا لنز چشم را حذف می کنند گاهی بیمار یک لنز پیوند جدید می گیرد. در افراد مبتلا به دیابت، پس از حذف لنز، رتینوپاتی (به اختلالاتی که موجب آسیب به شبکیه چشم می‌شود گویند) می تواند بدتر شود و گلوکوم ممکن است شروع به رشد کند.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی عارضه‌ای ناشی از دیابت است که بدلیل تغییرات ایجاد شده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیهبه مغز میفرستد تار شده یا کج و معوج میشود. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانیکه دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند.


QR code

Recently Viewed

No products

منو