عوارض قندخون بالا

هیپرگلیسمی اصطلاح فنی برای قند خون بالا است. گلوکزخون بالا زمانی اتفاق می‏افتد که انسولین بدن بیش از حد کم است و یا بدن نمی‏تواند به درستی از انسولین استفاده کند. قندخون بالا یکی از عوارض دیابت محسوب می شود که عدم کنترل آن می تواند آسیب جدی به سلامت بدن بزند.

علل هیپرگلیسمی (قندخون بالا) چیست؟

عواملی هستند که موجب قندخون بالا می‏شوند:

 • اگر دیابت نوع 1 دارید، ممکن است به اندازه کافی انسولین را به خودتان نرساندید.
 • اگر دیابت نوع 2 دارید، بدن شما ممکن است انسولین به اندازه کافی داشته باشد، اما نمی‏تواند تاثیر خود را بگذارد
 • شما بیش از حد برنامه‏ریزی شده و یا کمتر تمرین کرده اید.
 • شما از یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دچاراسترس شده‏اید.
 • شما فشارهای دیگری مانند درگیری‏های خانوادگی یا مشکلات تحصیلی یا دوستی دارید.
 • شما ممکن است پدیده طلوع آفتاب را تجربه کنید. (افزایش هورمون‏هایی که بدن روزانه از ساعت 4 تا 5 صبح تولید می کند)

نشانه‏ های هیپرگلیسمی (قندخون بالا) چیست؟

مهمترین نشانه ‏ها و علائم قندخون بالا عبارتند از:

 • گلوکز (قند) خون بالا
 • سطح بالای قند در ادرار
 • تکرر ادرار
 • افزایش تشنگی

بخش بزرگی از مدیریت دیابت شما بررسی و کنترل میزان گلوکزخون می باشد. شما می‏توانید با اندازه‏گیری بوسیله دستگاه تست قند خون در منزل یا محل کار از وضعیت گلوکز خون خود به راحتی مطلع شوید.بررسی و کنترل قندخون، کمک بسزایی در جلوگیری از ابتلا به قندخون بالا می‏کند.


نحوه درمان قندخون بالا:

شما می‏توانید سطح قند خون خود را با فعالیت بدنی و تمرین به طور چشمگیری کاهش دهید. با این حال، اگر قند خون شما بالاتر از 240 mg/dl باشد، ادرار خود را برای کتون‏ها بررسی کنید. اگر کتون دارید، ورزش نکنید.

زمانی که کتون موجود باشد، ورزش  کردن نه تنها سطح قند خون شما را پایین نمی‏آورد بلکه بالاتر هم میبرد. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین راه را برای کاهش سطح قند خون خود پیدا کنید.

همچنین کاهش میزان مواد غذایی که مصرف می‏کنید نیز ممکن است کمک کند. با این حال شما می‏توانید به توصیه‏ها و مقالاتی که در بخش تغذیه ایران دیابت وجود دارد مراجعه کنید و یا به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا تغییراتی در برنامه غذایی خود داشته باشید.

اگر ورزش و تغییر رژیم غذایی شما هم کار نکرد، پزشک شما ممکن است مقدار دارو یا انسولین را تغییر دهد.


قندخون بالا اگر درمان نشود چه اتفاقی می‏ افتد؟

اگر قند خون بالا درمان نشود، هیپرگلیسمی می تواند یک مشکل جدی باشد، بنابراین مهم است که به محض شناسایی آن، درمان شود. اگر شما در معرض هیپرگلیسمی یا قندخون بالا قرار نگیرید، وضعیتی که کتواسیدوز (کمای دیابتی) نامیده می‏شود ممکن است رخ دهد. کتواسیدوز زمانی ایجاد می شود که بدن شما انسولین کافی نداشته باشد. بدون انسولین، بدن شما نمی‏تواند از گلوکز برای سوخت استفاده کند، بنابراین بدن شما چربی‏ها را برای استفاده از انرژی از بین می‏برد.

هنگامی که بدن شما چربی ‏ها را تجزیه می‏کند، مواد زائدی به نام کتون‏ ها تولید می‏شود. بدن شما نمی‏تواند مقادیر زیادی کتون را تحمل کند و سعی خواهد کرد از طریق ادرار از شر آنها خلاص شود.متأسفانه بدن نمی‏تواند تمام کتون‏ها را آزاد کند و زمانی‏که در خون شما کتون ایجاد شود می‏تواند به کتواسیدوز منجر شود.

کتواسیدوز تهدید کننده حیات است و نیاز به درمان فوری دارد. علائم آن عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • نفس کشیدنی که بوی شبیه میوه دارد
 • تهوع و استفراغ
 • خشکی بیش از حد دهان

در مورد نحوه برخورد با این وضعیت با پزشک خود مشورت کنید یا مقالات ایران دیابت را در این خصوص مطالعه کنید.


شناسنامه پزشکی

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، به ویژه افرادی که از انسولین استفاده می‏کنند، باید همیشه شناسنامه پزشکی خود را به همراه داشته باشند.در صورت وقوع یک حادثه یا اتفاق مانند یک تصادف یا سایر موارد اضطراری، شناسه پزشکی می‏تواند اطلاعات مهمی درمورد وضعیت سلامت شخصی، مانند این که آن‏ها دیابت دارند، آیا آنها از انسولین استفاده می‏کنند یا اینکه آیا آنها آلرژی دارند یا خیر. پرسنل اورژانس پزشکی برای مراقبت از کسی که نمی‏تواند در شرایط حاد صحبت کند آموزش دیده است تا یک شناسه پزشکی پیدا کند. شناسه‏ های پزشکی در کشورهای مختلف با علائمی مشخص شده است. برای مثال در اروپا یا آمریکا معمولا از دستبند یا گردنبند و یا حتی از یک فلش جمع و جور به عنوان یک نوع شناسه پزشکی که حاوی اطلاعات مربوط به فرد هست، استفاده می‏شود.


چگونه می‏توانیم از هیپرگلیسمی یا قندخون بالا جلوگیری کنیم؟

بهترین روش این است که بعد از آگاهی، توصیه ‏های گفته شده را به خوبی انجام دهید و یاد بگیرید که هیپرگلیسمی را تشخیص دهید تا بتوانید قبل از آن که به آن دچار شوید، آن را درمان کنید قبل از آنکه بدتر شود.

 اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، همراه ایران دیابت شوید و به برنامه "زندگی سالم با دیابت نوع 2" این مجموعه ملحق شوید تا در طول سال زیر نظر کارشناسان و مشاوران ما به صورت کاملا رایگان  حمایت شوید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو