عوارض قندخون پایین

قندخون پایین یا هیپوگلیسمی وضعیتی است که غلظت گلوکزخون (قند خون) کمتر از 70  mg/dlباشد. با این حال، مهم است که با پزشک و یا مشاور خود در مورد وضعیت فردی خود مشورت کنید و اینکه چه میزان برای شما کم است. هیپوگلیسمی نیز ممکن است تحت تاثیر واکنش انسولین یا شوک انسولین قرار گیرد. قندخون پایین می‏تواند باعث ایجاد خطرات و آسیب‏های جدی به بدن مانند کما و یا حتی مرگ شود. علائم هیپوگلیسمی نشانگر این است که شما گلوکز خون پایین دارید. واکنش هر فرد به هیپوگلیسمی متفاوت است، بنابراین مهم است که علائم و نشانه‏ های خود را زمانی که گلوکز خون شما کم است یاد بگیرید. مطمئن‏ترین راه برای تشخیص اینکه آیا شما در معرض هیپوگلیسمی قرار دارید این است که میزان قندخون خود را بررسی کنید و یا به علائم آن توجه کنید تا در صورت امکان آن را درمان کنید.

علائم و نشانه های قندخون پایین

نشانه های مختلفی است که نشان می دهد سطح قندخون شما پایین است. مهم ترین آن ها:

 • سرگیجه یا سردرد
 • حالت تهوع
 • ناراحتی یا اضطراب عصبی
 • اختلال بینایی
 • خشکی لب ها و دهان
 • ضعف یا گرسنگی
 • خستگی و خواب آلودگی
 • خشم و عصبانیت
 • تشنج

درمان

برای بالا بردن سطح قندخون مراحل زیر طی کنید:

 • مصرف 15الی 20 گرم گلوکز (قند) یا کربوهیدرات ساده
 • گلوکز خون خود را پس از 15 دقیقه کنترل کنید.
 • اگر باز میزان قندخون پایین بود، مصرف گلوکز را ادامه دهید.

هنگامی که گلوکز خون به حالت طبیعی برسد، از غذای میان وعده استفاده کنید تا سطح قندخون ثابت بماند.

15 گرم کربوهیدرات ساده برای نمونه می تواندشامل ترکیبات زیر باشد:

 • قرص های گلوکز
 • به اندازه 2 قاشق غذاخوری کشمش
 • 1/2 فنجان نوشابه معمولی
 • 1 قاشق غذاخوری شکر، عسل یا شربت شیرین
 • آب نبات ها یا ژله ها بر اساس دستورالعمل بر روی بسته

گلوکاگون

در صورت عدم درمان قندخون پایین و نرسیدن میزان قند به سطح نرمال، هیپوگلیسمی ممکن است منجر به تشنج یا حتی کما فرد شود. در این صورت بایستی به سراغ راه دیگر رفت.گلوکاگون هورمونی است که زمانی که سطح قند خون کم است، کبد شما را تحریک می کند تا گلوکز ذخیره شده را به جریان خون منتقل کند. کیت های تزریقی گلوکاگون به عنوان دارو برای درمان فرد مبتلا به دیابت که از یک واکنش شدید انسولین ناخود آگاه است، استفاده می شود. 

اگر قند شما به قدری کاهش یابد که به نوشیدن و یا خوردن و یا بلعیدن قادر نباشید و یا دچار گیجی شدید و یا بی هوش شوید باید از گلوکاگون استفاده کنید. افرادی که در تماس مکرر با شما قرار دارند (مثلا اعضای خانواده، و همکاران) باید در مورد چگونگی استفاده گلوکاگون برای درمان هیپوگلیسمی شدید در زمان اورژانسی آموزش داده شوند.

تزریق گلوکاگون، قند را در عرض 10 تا 15 دقیقه افزایش می دهد و سبب هوشیاری بیمار می گردد. بنابراین همه ی بیمارانی که از انسولین استفاده می کنند باید همیشه آمپول گلوکاگون در منزل و یا محل کار خود داشته باشند. از این گذشته باید حداقل یک نفر در محل کار و نیز همه ی افراد خانواده بتوانند آن را تزریق نمایند.

اگر از گلوکاگون استفاده می کنید:

با توجه به دستورالعمل های تولید کننده، گلوکاگون را به بازو یا ران تزریق کنید.

ممکن است پس از تزریق، فرد دچار حالت تهوع و یا استفراغ شود.

در زمان تزریق این کارها را انجام ندهید:

تزریق انسولین (حتی اگر گلوکز خون را کاهش می دهد)

دادن غدا یا مایعات ( این کار می تواند موجب خفگی فرد شود)

قرار دادن دست بر روی دهان ( این کار می تواند موجب خفگی شود)


نا آگاهی

اغلب علائم هیپوگلیسمی یا قندخون پایین زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون پایین تر از mg / dl 70 است. اما هستند بسیاری از افراد که قندخون پایین تر از این سطح را دارند و هیچ علامتی ندارند. به این نوع از هیپوگلیسمی، نا آگاهی یا بی اطلاعی هیپوگلیسمی می گویند.

ناآگاهی هیپوگلیسمی بیشتر در کسانی اتفاق می افتد که:

 • گلوکز خون آن ها در بیشتر مواقع کم است. (این امر می تواند موجب توقف علائم هشدار دهنده در مورد هیپوگلیسمی شود)
 • برای مدت طولانی دیابت داشته اند.

اگر شما فکر می کنید که به ناآگاهی هیپوگلیسمی دچار هستید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. کنترل و مراقبت به موقع می تواند، قندخون شما را افزایش و یا تنظیم کرده و از خطرهایی که ممکن است در آینده رخ دهد جلوگیری کند.


شناسنامه پزشکی

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، به ویژه افرادی که از انسولین استفاده می‏کنند، باید همیشه شناسنامه پزشکی خود را به همراه داشته باشند.در صورت وقوع یک حادثه یا اتفاق مانند یک تصادف یا سایر موارد اضطراری، شناسه پزشکی می‏تواند اطلاعات مهمی درمورد وضعیت سلامت شخصی، مانند این که آن‏ها دیابت دارند، آیا آنها از انسولین استفاده می‏کنند یا اینکه آیا آنها آلرژی دارند یا خیر. پرسنل اورژانس پزشکی برای مراقبت از کسی که نمی‏تواند در شرایط حاد صحبت کند آموزش دیده است تا یک شناسه پزشکی پیدا کند. شناسه‏ های پزشکی در کشورهای مختلف با علائمی مشخص شده است. برای مثال در اروپا یا آمریکا معمولا از دستبند یا گردنبند و یا حتی از یک فلش جمع و جور به عنوان یک نوع شناسه پزشکی که حاوی اطلاعات مربوط به فرد هست، استفاده می‏شود.


من چگونه می توانم از کمبود قند خون جلوگیری کنم؟

بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که تمرینات خوبی برای کنترل دیابت انجام دهید و برای تشخیص هیپوگلیسمی آگاهی لازم را داشته باشید تا بتوانید زودرس آن را درمان کنید تا بدتر شود.

شما می توانید به خانواده بزرگ ایران دیابت ملحق شوید تا در طول سال زیر نظر کارشناسان و مشاوران ما به صورت کاملا رایگان حمایت شوید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو