مشکلات عصبی ناشی از دیابت

آسیب عصبی ناشی از دیابت را اصطاحا نوروپاتی دیابتی می نامند. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوعی آسیب عصبی دارند. این آسیب در طی چندین سال ابتلا به دیابت بوجود بیاید و می تواند به انواع مختلفی از مشکلات منجر شود. اگر میزان گلوکز خونتان را کنترل کنید، ممکن است به جلوگیری یا به تأخیر انداختن آسیب عصبی کمک کنید.

علائم و نشانه های دیابت عصبی

به موارد زیر با دقت توجه کنید. چنانچه به هر یک از نشانه ها و علائم زیر دچار هستید و آن را احساس می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در پاهای خود احساس مور مور شدن و خارش می کنم. 

درد یا حساسیت شدید حس می کنم.

احساس سوزش یا  اصطلاحا تیر کشیدن در پا می کنم.

پاهام به لمس شدن حساس هستند.

احساس میکنم یک چیزی به شکل روکش مانند جوراب در پام هست

دست و پاهام یا خیلی سرد است یا خیلی گرم 

احساس بی حسی و مردگی در پاهام می کنم

احساس درد در پاهایم  نمیکنم، حتی زمانی که آسیب یا ضربه دیده اند.

وقتی راه میروم نمیتونم پا رو احساس کنم.

عضلات پا و پاها من ضعیف هستند.

وقتی ایستاده هستم یا راه میروم، ناپایدار هستم.

زخم هایی که در پا بوجود آمده، بسیار آرام بهبود می یابند.


معاینه پا

با مراجعه به پزشک و انجام معاینات اولیه، مشکلات بوجود آمده مانند زخم ها،جراحات یا لرزها را بررسی کنند. اگر از قبل هم به اختلالات پا دچار شده اید، حتما با دقت بیشتر بررسی شود. معاینه کامل پا شامل چک کردن پوست روی پا، عضلات پا و استخوان پا و جریان خون شما می شود. انجام تست های مختلف مانند لمس پای شما بوسیله یک شانه یا جسم سخت دیگر، کمک می کند تا اعصاب شما مورد بررسی قرار بگیرد. 

مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی (EMG)

اگر پزشک تشخیص دهد که آسیب عصبی داشته باشید، ممکن است آزمایش هایی انجام دهید که در مورد اینکه اعصاب در دست و پا شما چگونه کار می کنند. مطالعات هدایت عصبی، آمایشی است که برای اندازه گیری آسیب عصبی و همچنین یک راه برای تشخیص نوروپاتی استفاده می شود. یک EMG چگونگی کار کردن با اعصاب و عضلات را بررسی می کند.


درمان
برای درمان آسیب عصبی، شما باید سطح قند خون خود را در محدوده هدف خود نگه دارید، درد خود را مدیریت کنید و از پا خود محافظت کنید. بسیاری از افراد وقتی که ناراحتی عصبی دارند افسرده می شوند و ممکن است برای افسردگی و همچنین مشاوره به دارو نیاز داشته باشند.
داروها
داروهایی برای از بین بردن درد و کاهش سوزش و بی حسی در دسترس هستند.  این داروها به کسانی که آسیب عصبی دارند کمک می کند. از تجویز خودسر دارو برای خود جدا پرهیز کنید و حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

نوروپاتی خودکار

نوروپاتی خودکار می تواند اعصاب مغزی را که تحت کنترل مثانه، دستگاه گوارش و اندام تناسلی قرار می گیرند را، تحت تاثیر قرار دهد. فلج یا از کار افتادن مثانه یک علامت رایج در این نوع نوروپاتی است. زمانی که این اتفاق می افتد، عصب مثانه پاسخی در رابطه با مثانه پر دریافت نمی کند. در نتیجه، ادرار در مثانه باقی می ماند، که منجر به عفونت ادراری می شود. همچنین نوروپاتی خودکار می تواند باعث اختلال نعوظ شود. با این حال، تمایل جنسی معمولا کاهش نمی یابد..

زمانی که اعصاب کنترل روده کوچک آسیب دیده باشد، اسهال می تواند رخ دهد. اسهال بیشتر در شب اتفاق می افتد. یبوست یکی دیگر از عوارض ناشی از آسیب به اعصاب در روده است. چنانچه که معده نیز آسیب عصبی دیده باشد، می تواند موجب نفخ و حالت استفراغ شود. این امر می تواند دشواری برای انطباق دوز انسولین با مواد غذایی باشد.

دانشمندان علت دقیق نوروپاتی خودکار را نمی دانند و برای درمان این نوع نوروپاتی به دنبال درمان های بهتر هستند.

شما می توانید به خانواده بزرگ ایران دیابت ملحق شوید تا در طول سال زیر نظر کارشناسان و مشاوران ما به صورت کاملا رایگان حمایت شوید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو