عوارض دیابت برای پا (پای دیابتی)

افراد مبتلا به دیابت می توانند مشکلات زیادی در زمینه پا را تجربه کنند. حتی مشکلات عادی هم می توانند بدتر شوند و منجر به عوارض جدی شوند. مشکلات پا اغلب زمانی اتفاق می افتد که آسیب عصبی مانند نوروپاتی وجود دارد. این امر می تواند باعث سوزش، درد، بی حسی یا ضعف در پا شود. عدم کنترل یا آگاهی شما می تواند آسیب جبران ناپذیری به پا بزند.

نوروپاتی یا عصب دیابتی

عصب دیابتی می تواند تاثیر بسزایی در پای شما بگذارد و حس آن را تحت تاثیر قرار دهد. منظور از حس به این معنی است که شما ممکن است آسیب پا را احساس نکنید. برای مثال شما می توانید یک سنگ را در کفش خود داشته باشید و بدون آنکه بدانید، تمام روز را با آن بگذرانید! ممکن است ضربه یا آسیب به پا را متوجه نشوید تا پوست دچار جراحت و آلوده شود. آسیب عصبی نیز می تواند به تغییرات شکل پا کمک کند. شما می توانید جهت جلوگیری از آسیب و تغییرات، از کفش مخصوص دیابتی استفاده کنید.


تغییرات پوستی

دیابت می تواند تغییراتی در پوست پا شما ایجاد کند. گاهی ممکن است پای شما بسیار خشک شود و پوست شکننده و ترک بردارد. پس از حمام کردن، پاهای خود را خشک کنید و رطوبت باقی مانده را با یک دستمال نازک از روغن مایع ساده، کرم دست و یا سایر محصولات دیگر برطرف کنید. روغن یا کرم را در بین انگشتان خود استفاده نکنید. رطوبت اضافی می تواند منجر به عفونت شود. همچنین پاها را خیس نکنید که می تواند پوست شما را خشک کند.

پینه

پینه زدن در پوست اغلب اوقات برای افراد مختلف اتفاق می افتد، اما این امر به سرعت در افراد مبتلا به دیابت ایجاد می شود. یکی از علل آن تحت فشار بودن پا است. ممکن است پینه ها زیاد باشند که در این صورت باید از کفش مخصوص استفاده کرد.

پینه ها اگر درمان نشوند، ضخیم می شوند و منجر به باز شدن آن می شود. هرگز سعی نکنید به میل خود عمل کنید و یا خودتان بخواهید پینه ها را از بین ببرید. اینکار می تواند منجر به زخم و عفونت شود. همچنین سعی نکنید از مواد شیمیایی جهت حذف پینه ها استفاده کنید. این محصولات می توانند پوست شما را بسوزانند. استفاده روزمره از سنگ پا کمک خواهد کرد که پینه تحت کنترل باشد.


زخم های پا

زخم ها اغلب در قسمت پایین پا هستند و می تواند به دلیل استفاده از کفش نامناسب باشند. افراد دیابتی به یاد داشته باشید، حتی اگر برخی از زخم ها نیز سطحی و معمولی باشند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا مورد بررسی قرار بگیرد. نادیده گرفتن زخم ها می تواند منجر به عفونت شود، که همین امر خود به راحتی می تواند منجر به از دست رفتن اندام شود. پزشک برای بهبود و درمان ممکن است از لیزر استفاده کند.

نگهداری از پای خود بسیار مهم است. توجه داشته باشید پیاده روی می تواند زخم را بزرگتر و عفونت را عمیق تر به پای شما متصل کند. استفاده از کفش مناسب را فراموش نکنید. اگر زخم شما بهبودی نداشته باشد و گردش خون شما ضعیف است، بایستی یک جراحی عروقی بر روی پای شما انجام بگیرد. کنترل دیابت بسیار مهم است. سطح قند خون بالا برای مبارزه با عفونت، مشکل است.


گردش خون ضعیف

گردش خون ضعیف (جریان خون) می تواند روند بهبودی و مبارزه با عفونت را کند کند. دیابت باعث می شود رگ های خونی پا باریک و سخت شوند. شما می توانید برخی از چیزهایی را که موجب جریان خون ضعیف می شود را، کنترل کنید.

سیگار نکشید؛ سیگار کشیدن باعث می شود که آرتریت (التهاب مفاصل) سریعتر شود. اگر پاهای شما سرد باشد، ممکن است وسوسه شوید آنها را گرم کنید. متاسفانه، اگر پاهای شما نمی توانند گرما را احساس کنند، برای شما آسان است که آنها را با آب گرم، بطری های آب گرم یا پد گرم کنید. بهترین روش برای کمک به پاهای سرد، جوراب های گرم است.

بعضی از افراد هنگام قدم زدن سریع روی سطح سخت احساس درد می کنند. این وضعیت لکه بینی متناوب نامیده می شود. این درد ناشی از فقدان خون رسانی به پاها است و معمولا در هنگام پیاده روی یا ورزش رخ می دهد. برخی از افراد می توانند با دارو برای بهبود گردش خون کمک کنند.

ورزش برای گردش خون ضعیف، مناسب است. ورزش جریان خون را در پاها تحریک می کند. پیاده روی مناسب است اما در حالی که زخم های باز دارید، پیاده روی نکنید.


قطع پا

افرادی که مبتلا به دیابت هستند احتمال بیشتری دارند که پای خود را از دست بدهند. علت چیست؟ بسیاری از افراد مبتلا به دیابت بیماری شریانی محیطی دارند (PAD)، که جریان خون را به پاها کاهش می دهد. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به دیابت دارای بیماری عصبی هستند که باعث کاهش حس می شود. این مشکلات با هم، باعث ایجاد زخم و عفونت می شود که ممکن است منجر به قطع عضو شود. اما اغلب قطع پاها، با مراقبت و کنترل به موقع قابل پیشگیری است. به همین علت مراقب پاها باشید و توصیه های بهداشتی و سلامتی را مورد توجه قرار دهید.

یکی از بزرگترین تهدیدات برای پاهای شما سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن بر روی عروق خونی کوچک تاثیرگذار است. استعمال سیگار می تواند باعث کاهش جریان خون به پاها شود و روند بهبودی را کاهش دهد. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت که نیاز به قطع پا دارند، سیگاری هستند.

شما می توانید به خانواده بزرگ ایران دیابت ملحق شوید تا در طول سال زیر نظر کارشناسان و مشاوران ما به صورت کاملا رایگان حمایت شوید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو