عوارض دیابت برای کلیه

کلیه ها اندام های قابل توجهی هستند. درون آنها میلیون ها عروق خونی کوچک است که به عنوان فیلتر عمل می کنند. وظیفه آنها حذف مواد زائد از خون است. گاهی اوقات این سیستم فیلترینگ خراب می شود. دیابت می تواند به کلیه ها آسیب برساند و باعث شکست آنها شود و در نتیجه عدم توانایی کلیه ها برای حذف مواد زائد ، باعث بیماری کلیوی می شود.

دیابت چگونه باعث بروز بیماری های کلیوی می شود؟

هنگامی که بدن ما پروتئین مصرف می کند، در کنار آن مواد زائدی تولید می شود. کلیه ها، به وسیله میلیون ها عروق خونی کوچک (مویرگی) به صورت حفره هایی به عنوان فیلتر عمل می کنند. همانطور که خون از طریق رگ های خونی جریان می یابد، مواد زائد نیز باید از این مسیر عبور کنند و دفع شوند. این مواد زائد بخشی از ادرار هستند. مواد مفید مانند پروتئین و گلبول های قرمز خون برای عبور از سوراخ های فیلتر بزرگ هستند و در خون قرار دارند.

دیابت می تواند به این سیستم آسیب برساند. کلیه ها سطح بالای گلوکز خون را فیلتر می کنند. این کار اضافی درفیلتر کردن برای کلیه ها دشوار است. پس از سال ها، آنها شروع به نشت می کنند و پروتئین مفید در ادرار از بین می رود. داشتن مقدار کمی پروتئین در ادرار، میکروآلبومینوری نامیده می شود.


هنگامی که بیماری کلیوی تشخیص داده می شود، در طی میکروآلبومینوری، درمان های متعددی ممکن است بیماری کلیوی را بدتر کند. داشتن مقادیر بالایی از پروتئین در ادرار، ماکروآلبومینوری نامیده می شود.
در زمان استرس اضطراب، کلیه ها توانایی فیلتر کردن خود را از دست می دهند. در همین حال مواد زائد شروع به تولید می شود. در نهایت، کلیه ها آسیب می بینند. این آسیب بسیار جدی است. دراین حالت فرد مبتلا باید پیوند کلیه داشته باشد یا خون را با دستگاه (دیالیز) فیلتر کند.


چه کسانی به بیماری کلیه دچار می شوند؟

همه افراد مبتلا به دیابت هیچ بیماری کلیوی در ابتدای بیماری ندارند. عوامل موثر بر پیشرفت بیماری کلیوی شامل ژنتیک، کنترل قند خون و فشار خون می شوند. بهتر است یک فرد، دیابت و فشار خون خود را تحت کنترل قرار دهد، و احتمال ابتلا به بیماری کلیوی را کاهش دهد.

علائم چیست؟

کلیه ها برای مویرگ های از دست رفته سخت کار می کنند و معمولا هم تا از کار افتادن علامت خاصی از خود نشان نمی دهد.متاسفانه همین امر سبب شده بسیاری از افراد، به بیماری های مزمن کلیوی مبتلا هستند، ولی از این وضع خود خبر ندارند اما اغلب اولین نشانه بیماری های کلیوی، تغییرات در ادرار است. تغییراتی مانند دفعات مکرر ادرار در شب، مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده، ادرار تیره رنگ، دفع ادرار به همراه خون، احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن. از دیگرعلائم بیماری کلیوی می توان بی خوابی، ضعف اشتها، ناراحتی معده، عدم تمرکز را می توان اشاره کرد.

مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مرتبط به کنترل مواد زائد و پروتئین در ادرار، می تواند خطر ابتلا به بیماری های کلیوی کاهش دهد.


من چگونه می توانم از آسیب های کلیوی جلوگیری کنم؟

با حفظ قند خون در سطح نرمال، می توان از بیماری کلیوی دیابتی جلوگیری کرد. تحقیقات نشان داده است که کنترل قند خون، یک سوم خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را کاهش می دهد. استفاده از دستگاه های اندازه گیری قندخون و یا انجام آزمایشات ادرار، می تواند کمک بسیار زیادی به جلوگیری از این بیماری کند.


درمان بیماری کلیه

خود مراقبتی

درمان های مهمی برای بیماری کلیه وجود دارد. فشار خون تاثیر قابل توجهی بر میزان بیماری دارد. حتی یک افزایش شدید فشار خون می تواند سرعت بیماری کلیوی را افزایش دهد. چهار راه برای کاهش فشار خون عبارتند از کاهش وزن، خوردن نمک کمتر، عدم مصرف الکل و دخانیات و ورزش منظم است.

دارو

زمانی که با روش های بالا، امکان کاهش فشارخون نبود، بعضی از داروها ممکن است فشار خون پایین را کاهش دهند. انواع مختلفی از داروهای فشار خون وجود دارد، اما باید این نکته را در نظر گرفت که همه آنها به همان اندازه برای افراد مبتلا به دیابت مفید نیستند. بعضی از این داروها سطح گلوکز خون را افزایش می دهند یا برخی دیگر نشانه های گلوکز خون را پنهان می کنند. پزشکان اغلب ترجیح می دهند افراد مبتلا به دیابت از داروهای فشار خون به نام مهار کننده های آنزیم یا اصطلاحا ACE- inhibitor  را مصرف کنند.

مهارکننده یا بازدارنده آنزیم معمولا برای اکثر افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری کلیوی توصیه می شود.

رژیم غذایی

یکی دیگر از درمان ها برای مبارزه با بیماری های کلیوی، استفاده از یک رژیم کم پروتئین است. به نظر می رسد که پروتئین باعث افزایش کارکرد کلیه ها می شود. رژیم کم پروتئین می تواند باعث کاهش میزان پروتئین در ادرار و افزایش سطح پروتئین در خون شود. هرگز یک رژیم کم پروتئین را بدون مشورت با پزشک یا مشاور تغذیه شروع نکنید.


نارسایی کلیه

دیابت و پرفشاری خون از مهم‌ترین علل بروز نارسایی مزمن کلیوی هستند. هنگامی که کلیه ها توان خود را برای تصفیه خون از دست می دهند و از کار می افتند، پیوند کلیه یا انجام دیالیز ضروری است.

شما می توانید به خانواده بزرگ ایران دیابت ملحق شوید تا در طول سال زیر نظر کارشناسان و مشاوران ما به صورت کاملا رایگان حمایت شوید.


QR code

Recently Viewed

No products

منو