دیابت نوع 2:

دیابت نوع 2 که به دیابت دیابت بزرگسالان و دیابت غیر وابسته به انسولین نیز یاد می شود،  نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن است که با بالا بودن گلوکز خون در شرایطمقاومت در مقابل انسولین و کمبود نسبی انسولین شناسایی می‌شود. دیابت نوع دو وقتی رخ می دهد که پانکراس مقادیر ناکافی از انسولین تولید می کند و یا بدن نسبت به سطوح طبیعی یا حتی سطوح بالای انسولین مقاوم می شود. این امر موجب ایجاد سطوح قند خون بالا می شود که در صورت درمان نشدن می تواند به ایجاد شماری از عوارض منجر شود. بر خلاف دیابتی های نوع 1، که ترشح انسولین از لوزالمعده شان به کلی قطع شده است، در دیابتی های نوع 2 لوزالمعده همچنان قادر به تولید انسولین می باشد. ولی انسولین در بدن این افراد توانایی لازم را برای هدایت قند به درون سلول ها ندارد. این مشکل به دلیل بروز اختلالاتی در ناحیه گیرنده سلول، که محل تأثیر انسولین بر روی سلول است، و یا پیدایش نواقصی در ساختار انسولین به وجود می آید. این حالت تدافعی در بدن دیابتی های نوع 2، مقاومت به انسولین نامیده می شود. چنانچه قند موجود در خون نتواند وارد سلول ها شود، در رگ ها انباشته شده و نتیجه آن افزایش قند خون است. بر اثر افزایش قند خون ترشح انسولین از لوزالمعده نیز افزایش یافته و این تجمع انسولین در سیستم گردش خون سبب عارضه ای تحت عنوان "هایپر انسولین" شده و در دراز مدت موجب ناراحتی های عروقی می گردد.

علت ابتلا به دیابت نوع 2:

چاقی دلیل عمده دیابت نوع ۲ در افرادی است که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند.  همچنین کلسترول بالا، فشار خون بالا و عدم تحرک بدنی کافی از دیگر علل این نوع دیابت می باشد.زمانی دیابت نوع 2 رخ می‌دهد که بدن در برابر دیابت نوع 2 مقاوم شده و یا غده پانکراس انسولین کافی تولید نمی‌کند.دلیل این اتفاق هنوز مشخص نیست.

سن ابتلا به دیابت نوع 2:

این نوع که دیابت حدود 90 درصد بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهد،اغلب در افراد بالاي 40 سال، چاق و داراي سابقه خانوادگي ديابت رخ مي دهد ولي متاسفانه بايد اذعان کرد که امروزه آمار ابتلاي افراد جوان تر نيز به دليل شيوه زندگي امروزي  افزايش يافته است.

کنترل و پیشگیری دیابت نوع 2:

اندازه گیری میزان قندخون و هم چنین در شروع بیماری می‌توان با افزایش ورزش و اصلاح رژیم غذایی دیابت نوع ۲ را کنترل کرد. اگر سطح گلوکز خون با این روش‌ها به اندازه کافی پایین نیامد، ممکن است مصرف داروهایی مانند متفورمین یا انسولین لازم باشدتشخیص سریع و به موقع این بیماری می تواند از عوارض و مشکلات آتی آن همچون ناراحتی های قلبی، نابینایی، فشار خون بالا، اختلالات عصبی و نارسایی های کلیوی پیشگیری کند. خوشبختانه در بسیاری از مواردِ ابتلا به دیابت نوع 2 ، ترکیبی از رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مصرف قرص های کاهش دهنده قند خون (که به تشخیص پزشک معالجتان برای شما تجویز می شود) می تواند به کنترل صحیح آن کمک کند. به هر حال مصرف قرص و در موارد خاص انسولین، برای کنترل دیابت در این دسته از مبتلایان لازم و ضروری است. خوردن غذاي سالمي كه حاوي مواد فيبري بالاست و چربي و چربي هيدروژنه (مثل سيب زميني سرخ كرده) كمتري دارد. باعث كاهش خطر ابتلا به ديابت مي شود. ارتباط نزديكي بين ورزش و ديابت وجود دارد، ورزش بيشتر خطر ابتلا به ديابت را كاهش مي دهد. آنهايي كه 7 ساعت يا بيشتر در هفته ورزش مي كنند 29 درصد خطر ابتلاي كمتري نسبت به كساني كه يا ورزش نمي كنند يا كمتر از 30 دقيقه در هفته ورزش مي كنند دارند. در ديابت نوع 2 بخوبي با كنترل وزن، ورزش، خوردن غذاي سالم و ترك نوشابه هاي شيرين و سيگار قابل پيشگيري است.

 

 


QR code

Recently Viewed

No products

منو